Europejski Informator Lotniczy
 • Szukaj


 • Opóźnienia na lotniskach

  Flight information is provided by FlightStats, and is subject to the FlightStats Terms of Use.
  <
 • Aktualności Eurocontrol


 • Polecamy TravelForum.pl

   No item elements found in rss feed.

Aktualności

20 nowych tras i cieknący dach w Modlinie

20 nowych tras i cieknący dach w Modlinie

4 lipca 2012

Michael O’Leary, ekscentryczny szef linii Ryanair, pojawił się dziś w Modlinie i zdradził plany związane z nowym lotniskiem. Przy okazji okazało się, że terminal nie jest idealny.

Be Sociable, Share!


Michael O’Leary, ekscentryczny szef linii Ryanair, pojawił się dziś w Modlinie i zdradził plany związane z nowym lotniskiem. Przy okazji okazało się, że terminal nie jest idealny.

Dzisiaj rano nad Modlinem szalała burza z błyskawicami. Irlandczyk Michael O’Leary po wejściu do terminala uśmiechnął się jednak promiennie i oświadczył: – Czuję się jak w domu, tak wygląda irlandzkie lato – po czym jednym susem wskoczył na kontuar do odprawy pasażerów i zaczął pozować fotoreporterom z wielkim modelem samolotu.

Pierwsze regularne loty Ryanair zacznie z Modlina w poniedziałek 16 lipca. Dwa dni później zaczną stamtąd startować samoloty linii WizzAir – i na razie tylko ci dwaj przewoźnicy mają korzystać z tego lotniska. Ryanair na początek będzie latać do ośmiu miast: Budapesztu, Dublina, Londynu, Mediolanu, Oslo, Rzymu, Brukseli i Sztokholmu. Do końca października linia uruchomi rejsy do kolejnych 11 portów. Wizz Air zapowiada połączenia z 20 miastami, m.in. Brukselą, Paryżem, Madrytem, Glassgow, Goeteborgiem, Burgas w Bułgarii, Stavanger w Norwegii i irlandzkim Cork.

O’Leary zapewnił, że widzi w Modlinie potencjał i zamierza jeszcze bardziej rozwijać siatkę połączeń z tego lotniska. Pytamy, jak układa się współpraca z jego władzami, odpowiedział w swoim ekscentrycznym stylu: – Jesteśmy jak stare dobre małżeństwo: ciągle się kłócimy i ciągle godzimy. Właśnie jesteśmy na etapie kłótni, ale tak powinno być, bo nam zależy na cięciu kosztów, a lotnisku na tym, żeby zarabiać – stwierdził O’Leary.

Oblicza, że Ryanair w ciągu roku przewiezie z Modlina 1,5 mln pasażerów. Żeby uczcić otwarcie lotniska, przewoźnik wystawił do sprzedaży 100 tys. biletów w cenie od 54 zł. Trzeba się spieszyć z rezerwacjami, bo będą w promocji tylko do północy 5 lipca. Połowa została wykupiona już wczoraj.

Czekający na O’Leary’ego dziennikarze przekonali się jednak, że przecieka daszek przed wejściem do terminalu. Całe strumienie wody lały się przez przerwy pomiędzy szybami, z których zbudowano dach. Władze lotniska nie zamierzają tego poprawiać. – Taki był zamysł autora projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. Co więcej, projekt w takiej właśnie wersji chroniony jest prawami autorskimi i wszelkie zmiany byłby ich naruszeniem – mówi Edyta Mikołajczyk z Portu Lotniczego Warszawa Modlin.

Władze lotniska nie chcą jednak ryzykować, by jakiekolwiek niedociągnięcia miał system odprawy pasażerów. Dlatego na najbliższą sobotę zaplanowały generalną próbę terminala. – Będziemy odprawiać pasażerów „na niby” – mówiła Jadwiga Starczewska z portu lotniczego. – Rozdamy im przykładowe bilety, przeprowadzimy odprawę, wydamy karty boardingowe…

Test pomogą przeprowadzić ludzie, którzy zgłaszają się za pośrednictwem strony testujemy.modlinairport.pl. Zainteresowanie jest spore, choć lotnisko nie płaci za udział w teście. – Do godz. 10 rano we wtorek, zgłosiło się już 230 osób. Limit, który wyznaczyliśmy, to 800 osób – informuje Magdalena Bojarska z biura prasowego lotniska. Udawane odprawy zaczną się o godz. 8.30 rano i potrwają przez trzy godziny.

Uczestnicy testu mogą dojechać pociągami Kolei Mazowieckich. Przejazd z Dworca Centralnego do stacji PKP Modlin trwa ok. 44 minut, bilet kosztuje 12,5 zł. Dalej na lotnisko można się będzie dostać autobusami w barwach Kolei Mazowieckich (opłata w jedną stronę – 3 zł i 30 gr). Dla linii autobusowej to też będzie pierwszy test, bo regularne kursy zaczną się dopiero 16 lipca.

Ci, którzy chcą zwiedzić lotnisko, nie muszą brać udziału w teście. W sobotę o godz. 14 w Modlinie zacznie się dzień otwarty. W programie są konkursy i quizy, pokaz możliwości tzw. ornitoptera oraz sprzętu technicznego lotniska. Będzie można też skorzystać z symulatorów lotów i ściany wspinaczkowej. O godz. 20.15 wystąpi główna atrakcja wieczoru – zespół Perfect. Impreza potrwa do 22, ostatni pociąg ze stacji PKP Modlin odjeżdża o 23.23.

Na podstawie: gazeta.pl

Be Sociable, Share!

Wizyt: 406

Tagi: , ,

Podobne wpisy

Comments are closed.

Przyloty Warszawa Okęcie